Kategoriler
Sosyal Medya

Instagram Alışveriş Özelliği

Merhaba değerli okurlar. Bugün sizlere yakın dönemde facebook grubunun ülkemizde tüm e-ticaret sayfalarına açtığı Instagram Alışveriş Özelliği WooCommerce alt yapısıyla nasıl kullanılır bundan bahsedeceğim.

Instagram Alışveriş Özelliği Nedir ? Woocommerce altyapısıyla nasıl entegre edilir? E-Ticaret sitenizle Instagram Alışveriş Özelliğini nasıl entegre edersiniz ? Tüm bu soruların cevabı yazımızda.

Günümüzde E-Ticaret satış hacminin artması ile birlikle insanlar kendilerine pazar olarak instagram, facebook gibi sosyal medya platformlarını seçiyor. Siz de ürünlerinizi satmak için bir WooCommerce altyapısıyla bir e-ticaret sitesi açtınız ardından zaten var olan bir instagram sayfanızı bu e-ticaret sitenizle birleştirerek Instagram Alışveriş Özelliğini aktif hale getirmek istediniz. Yapacağınız adımlar aslında Instagram’ın kendi sitesinde belirtilmiş durumda; öncelikle bazı şartları bulunmakta ;

 1. Öncelikle bir adet Facebook Business hesabınızın olması gerekmektedir. Bussiness hesabınız işletme hesabınızı yönettiğiniz bir platformdur. Business hesabınızı nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız tıklayın.
 2. Instagram hesabınızın İşletme Profiline sahip olması gerekmektedir.
 3. Bussiness hesabınızda Instagram sayfanızın bağlanmış olması gerekmektedir.
 4. İşletme sayfasında yaş sınırlaması, ülke sınırlaması ve satın alma mesajı bulunmamalıdır

Tüm bu şartları sağladıktan sonra wordpress sayfanızın admin paneline giriş yapın. Eklentilerden yeni eklenti diyerek “Facebook Woocommerce” eklentisini kurup etkinleştirin.

Instagram Alışveriş Özelliği
Eklenti “WooCommerce için Facebook”

Ardından Woocommerce’in altına Facebook diye bir alan açılacaktır. Bu sayfaya geçtiğinizde başlangıç butonuna tıklayın. Ardından çıkan ekrandan facebook sayfanızı tanıtmanız gerekebilir. Sayfa otomatik olarak facebook a bağlanıp sizden kullanıcı girişi yaptırıp gerekli izinleri aldırdıktan sonra tekrar woocommerce döndürecektir. Ardından ekrandan facebook business manager sayfanızı seçmeniz gerekiyor. Business manager sayfanızı seçtikten sonra hangi sayfayı bağlayacaksanız seçiyorsunuz. Böylece facebook sayfanıza bağlı olan Instagram sayfanızda otomatik olarak gelmiş oluyor. Buraya kadar yazdıklarımızı toparlamak gerekirse ;

Özet Adımlar

 1. Instagram sayfanızı işletme profiline geçirin
 2. Facebook Business Manager ınız yoksa oluşturun.
 3. Instagram sayfanızı facebook sayfanıza bağlayın.
 4. WordPress admin paneline gidin yeni eklenti diyerek Facebook için Woocommerce eklentisini ekleyin.
 5. Ardından Woocommerce menüsü altındaki Facebook alanına geçin ve “Başlayın” butonuna tıklayın.
 6. Açılan ekrandaki yönergeleri izleyerek facebook sayfanızın gerekli izinleri verdiğinden emin olun
 7. Ardından İşletme Hesabınızı seçin
 8. İşletme Hesabınızı seçtikten sonra eklemek istediğiniz sayfayı seçin
 9. Sayfanıza Instagram hesabı bağlı olduğu için eklenti size direk Instagram sayfanızı getirecektir.
 10. Ardından Katolog oluşturmanız gerekmektedir. Yeni oluştur diyerek katolog oluşturun ve bir isim verin.
 11. Reklam Hesabı Seçin
 12. Ardından bir Facebook pixeli oluşturun. (Çok önemli değil isim verip geçin)
 13. Son olarak Eklenti size bu zamana kadar yaptıklarınızı özet olarak gösterecektir. Her şey tamamsa Devam diyerek geçin.
 14. Ardından İleri diyerek geçin
 15. Facebook sayfanız sitenizle entegrasyon yapmak için bir müddet sizi bekletecektir. Ardından siteniz facebookla entegre olmuş olacaktır.

Evet bu adımları yaptıysanız artık sitenize bir ürün eklediğinizde facebookta da ürününüz görünecektir. Tüm bu adımlardan sonra “Thats My Site – Redirect Me” butonuna tıklamayı unutmayın. Evet site tarafında yapacaklarımız bu kadardı şimdi gelelim Facebook Mağaza Başvurusu” kısmına

Facebook Mağaza Başvurusu

Facebook Mağaza Başvurusu için https://www.facebook.com/commerce_manager/ adresine giderek İnternet Sitesi seçeneğini işaretleyin. Ardından işletme hesabını seçerek karşınıza gelen adımları doldurarak ilerleyin. Son olarak Katoloğunuzun geldiğini göreceksiniz. Son olarak altta sözleşmeyi onaylayarak mağazayı değerlendirmeye gönder butonuna tıklayın. Yoğunluğa göre onaylanma süresi 2 iş gününü bulabilmektedir.

Evet.. Artık mağazanız oluştu ; Ticaret Yöneticisinden mağazanızı düzenleyerek yeni bir koleksiyon oluşturabilirsiniz. Instagram üzerinden ürünleri etiketleyerek direk sitenize yönlendirebilir; satış performansınızı arttırabilirsiniz.

Bu yazımızda Instagram Alışveriş Özelliği ile E-Ticaret sitenizi nasıl entegre edersiniz bundan bahsetmiş olduk. Sorularınız olursa yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Bol kazançlar.

Diğer yazılarımıza göz atmak isterseniz tıklayın.

“Instagram Alışveriş Özelliği” için 2 yanıt

alan adını satmak istiyorsunuz sanırım
ilgilenmediğimi belirtmek istedim.

Bir Cevap Yazın